Kreiva kūdikio galvytė – tai kūdikio galvos pokyčiai. Kaip juos pastebėti?
Kreiva kūdikio galvytė gali būti sunkiai pastebima, kol galiausiai tampa akivaizdžia problema. Aptarsime kaip stebėti savo kūdikį pirmuosius 4 mėnesius.
Labai dažnai tenka išgirsti tėvus sakant, kad jie nepastebėjo, jog kūdikio galvytė nugulėta. Ir tai yra normalu. Keletas priežasčių, kodėl tėvai pražiūri galvytės nugulėjimą:
- sunku pastebėti lėtus palaipsnius pokyčius (jūs svarstote, ar kreiva kūdikio galvytė atrodo blogiau nei prieš savaitę, o gal taip pat?);
- į savo kūdikį nežiūrite iš tam tikrų kampų (pvz. pakaušio);
- žavitės savo kūdikiu, jį mylite ir negebate įžvelgti trūkumų (ir tai yra normalu).
Be to, dauguma tėvų nėra informuojami apie prevenciją ir kaip pastebėti kreiva kūdikio galvytę iki tol, kol nugulėta galvytė tampa problema (apie 4-6 mėnesį). O tuomet dažniausiai girdima frazė būna „Palaukime… Turėtų savaime pasitaisyti…”.
Akivaizdu, kad metas patiems tėvams pradėti rūpintis prevencija ir ankstyvu problemos pastebėjimu. Nebijokime į savo kūdikius žvelgti kritiškai.
Taip, kaip nėštumo metu rekomenduoja skaičiuoti vaisiaus judesius, taip rekomenduojame stebėti savo kūdikio galvytės pokyčius 4 mėnesius. Paprasta 3 žingsnių sistema padės, kad kreiva kūdikio galvytė nebūtų jūsų šeimos problema.
FOTOGRAFUOKITE SAVO KŪDIKĮ
Nuotraukos šiais neįprastais kampais leis objektyviai įvertinti pokyčius:
- Nuotrauka iš viršaus. Turimoje nuotraukoje padalinkite galvytę į keturias dalis dviem stačiai susikertančiomis linijomis: viena nuo nosies iki pakaušio, kita nuo ausies iki ausies (arba iki ten, kur ji turėtų būti). Įvertinkite: a) ar priekiniai kvadratai vienodai pilni? ar galiniai simetriški? b) ar ausys vienoje linijoje? c) ar kairė pusė vienodai pilna lyginant su dešine?
- Paguldykite ant nugaros ir fotografuokite viršugalvį. Stebėkite nuotraukoje, ar: a) abi pakaušio pusės turi vienodai kontakto su pagrindu?; b) ar kūdikio galvytė nepasukta į tą pusę, kur pakaušis plokštesnis; c) ar viena kaktos pusė nepasislinkusi į priekį?
- Paguldykite ant nugaros ir fotografuokite nuo smakro. Žiūrėkite, ar: a) viena kaktos pusė nepasislinkusi į kairę ar dešinę?; b) ar antakiai atrodo vienoje linijoje?; c) ar vienas skruostas neatrodo išsikišęs?
4. Taip pat rekomenduojame kūdikį fotografuoti šonu. Nuotrauka šonu padės pastebėti brachicefaliją – pakaušio suplokštėjimą.
Šios itin paprastos 4 padėtys padės jums laiku pastebėti kūdikio galvytės deformaciją. Žinoma, tai negali atstoti specialisto, šeimos gydytojo apžiūros, tačiau, JŪS esate žmonės, kurie daugiausia laiko praleidžia su kūdikiu ir turi realiausius šansus anksti pastebėti pokyčius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Jeigu pastebėjote, kad jūsų kūdikio galvytė kreiva, ką daryti rasite čia.
Kitas saugus ir itin patikimas būdas stebėti kūdikio galvytę bei įvertinti formos pakitimus yra kraniometras. Kraniometras – specialus prietaisas galvos formai matuoti. CE Klasė 1 (medicininės paskirties priemonė), sukurtas bendradarbiaujant su neurochirurgais. Registruokitės matavimui ir daugiau skaitykite čia.