Plokščia kūdikio galvytė? Ką daryti?

Plokščia kūdikio galvytė, jeigu buvo pastebėta tėvų, turi būti kuo skubiau aptarta su šeimos gydytoju. Šeimos gydytojas gali jums padėti įvertinti situacijos rimtumą, rekomenduoti priemones, nukreipti pas aukštesnio lygio specialistus. Šiame etape yra svarbu sužinoti tikslią diagnozę: ar tai plagiocefalija, brachicefalija ar abiejų derinys? Retais atvejais pasitaiko itin sudėtinga kaukolės deformacija – kraniosinostozė, koreguojama operacijos pagalba.

Toliau aptarsime priemones, kurios gali padėti koreguoti kūdikio galvytės formą. Plokščia kūdikio galvytė ir jos korekcija sėkmingiausia, kuomet pastebėta anksti. Kaip stebėti savo kūdikį galite rasti čia.

MIMOS PAGALVĖ

mimos pagalve; kudikio galvyte; ortopedine pagalve kudikiui; plokscia kudikio galvyte

Mimos pagalvė buvo sukurta specialiai apsaugoti ir koreguoti kūdikių galvytes. Specialaus dizaino Mimos pagalvės forma 400% padidina galvos ir paviršiaus sąlyčio taškus, tokiu būdu sumažėja spaudimas, o ten kur jau yra deformacija vyksta korekcija. Mimos pagalvė pasirūpins jūsų kūdikio galvytės korekcija ir situacijos blogėjimo prevencija kol jis miega, t.y. didžiąją laiko dalį. Mimos pagalvę taip pat galite naudoti, kai kūdikis gulėdamas žaidžia lovytėje (pvz. pakabinta karuselė), ant lavinamojo kilimėlio, guli vežimėlyje ar autokėdutėje. Daugiau apie Mimos pagalves skaitykite čia.

Osteopatija

osteopatija; kudikiu osteopatasOsteopatija – tai mažai kam žinomas gydymo būdas. Osteopatija žiūri į žmogų kaip į vientisą struktūrą, susidedančią iš įvairių tarpusavyje susijusių organizmo sistemų, todėl osteopatas gydo ne vieną konkrečią sistemą, jis dirba su visu organizmu. Gydymas neskausmingas. Osteopatija išsiskiria savo minkštu poveikiu, todėl šis gydymo metodas itin tinkamas kūdikiams bei didelius skausmus patiriantiems asmenims.

 

Kineziterapija

kudikiu kineziterapija; kudikiu mankstaKineziterapija – sveikatos ir fizinės būklės grąžinimas, palaikymas, negalios kompensavimas gydant judesiu ir fiziniais veiksniais. Kineziterapija, mankštos, baseinas sustiprina raumenis, kurie savo ruožtu palaiko sveiką kaulų sistemos struktūrą. Sveiki, stiprūs, vienodai išsivystę kaklo raumenys – taisyklingos kaukolės kaulų pamatas. Jeigu jūsų kūdikiui būdinga kreivakalystė ar pasisukimas į vieną pusę, kineziterapija ir mankštos yra būtinos. Šias paslaugas jūs galite gauti medicinos įstaigose, jas paskiria reabilitologas (pas kurį siuntimą išrašo šeimos gydytojas) arba privačiai. Daugiau apie kineziterapijos pagalbą koreguojant galvytės formas skaitykite čia.

 

Aktyvus strategiškaI ir kryptingai nukreiptas kūdikio padėties keitimas

Tai metodas ir priemonių kompleksas pritaikytas tėvams savo kasdienėje kūdikio priežiūroje jį guldyti, nešioti, migdyti taip, kad nuolatos būtų spaudžiama reikalinga pusė. Šis metodas itin kruopštus ir gali pareikalauti nemažai pastangų. Taip pat svarbu žinoti, kad šis metodas efektyvus pirmaisiais mėnesiais (maždaug iki 5 mėnesių), kuomet kūdikis dar nesivarto. Pasitaiko kūdikių, kurie labai sunkiai priima šį metodą, nes yra įpratę prie jiems patogių padėčių ir gali labai priešintis (atsivertinėti, neužmigti, priešintis).

Esant skirtingoms kūdikio galvytės deformacijoms, reikalingos ir skirtingos strategijos. Aptarkite su specialistais, koks jūsų kūdikio galvytės deformacijos tipas ir pasirinkite jam reikalingą korekcijos strategiją.

Plagiocefalija ir korekcijos metodai

Brachicefalija ir korekcijos metodai

Šalmo terapija

Šalmo terapija kūdikiams dažniausiai taikoma sunkiais arba vidutiniškai sunkiais atvejais, t.y., kai galvytės forma stipriai deformuota, kai ausytės ryškiai asimetriškos. Paprastai šalmą kūdikiams siūlo dėti tarp 6-12 mėnesio. Anksčiau nerekomenduojama, kadangi korekcija įmanoma nuosaikesniais būdais. Šalmą kūdikiai nešioja 23 h per parą, apie 4-6 mėnesius (priklausomai nuo to, kada pradėtas gydymas ir koks deformacijos laipsnis). Lietuvoje šis gydymo metodas pradėtas taikyti nuo 2020 m. Ortopedinio šalmo kaina yra apie 3000 eurų, ligonių kasos gydymo nekompensuoja.  Labai dažnai ortopedinis šalmas yra „pražiūrėtos” ar uždelstos problemos sprendimas. Jeigu problema būtų pastebėta anksti ir imamasi aktyvių korekcijos priemonių, dažnu atveju, ortopedinio šalmo gydymo neprireiktų. Rezervuotai reikėtų kliautis tokiais patarimais kaip: „turėtų susitvarkyti savaime”, „galvytė atrodo normali”, „pradės sėdėti, ropoti susitvarkys pati”. Stebėkite savo kūdikį pirmuosius 3 mėnesius, kad kuo anksčiau būtų pastebėti galvytės formos pakitimai.